Zaznacz stronę

Po powrocie z egzotycznego miejsca możemy jeszcze długo pamiętać o wakacjach, niekoniecznie z racji pamiątek, fotografii czy wspomnień… Choroby tropikalne wciąż zbierają żniwo wśród turystów – przeczytaj, jakie są najczęstsze z nich i jak się objawiają. Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, natychmiast udaj się do lekarza i powiedz, gdzie spędzałeś wakacje!

Malaria

Malaria to groźna choroba, która coraz częściej dotyka Europejczyków z racji wzrostu popularności wyjazdów do Afryki. Czarny Ląd już dawno przestał być nieosiągalny a bezkrwawe safari czy przejazd karawaną są bardzo kuszące. Niemniej wraz z częstością wyjazdów, rośnie też liczba zachorowań na malarię. Tę chorobę powoduje pierwotniak, który do ludzkiego krwiobiegu dostaje się przez ugryzienie komara (komar pośredniczy w rozmnażaniu pierwotniaka). Zarodźce malaryczne są obecne we krwi i wątrobie chorego i atakuje co kilka dni, gdy rozerwą erytrocyty, w których bytują – objawami ataku malarii są wysoka gorączka, dreszcze, czasem wymioty lub biegunka. Potem gorączka spada, by za kilka dni nastąpił ponowny atak. Obecnie pierwotniaki wykazują dużą odporność na leki, dlatego trzeba pilnie uważać, by nie zarazić się malarią. W tym celu trzeba profilaktycznie przyjmować lekarstwa na tę chorobę oraz chronić się przed ugryzieniami komarów.

Dum-dum

Choroba pod nazwą dum-dum (leiszmanioza) to poważne zakażenie pierwotniakami, nazywane czasem białym trądem. Pierwotniaki powodujące ciężkie owrzodzenia twarzy, wnikają do organizmu poprzez ukąszenie nosiciela – moskita. Chory początkowo nie obserwuje objawów, które pojawiają się po kilku miesiącach a są to wrzody na twarzy, które doprowadzają do powstania szpecących, głębokich blizn, uszkodzeń tkanek, zniekształcenia podniebienia i innych. Dum-dum leczy się trudno, gdyż często dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych, co zaostrza chorobę. Jeśli rozpozna się ją dość wcześnie, można uniknąć zeszpecenia i innych komplikacji. Aby uniknąć białego trądu trzeba chronić się przez moskitami, używając odpowiedniej odzieży, środków odstraszających, siatek i unikać wychodzenia nocą. Dum-dum atakuje głównie w Indiach, Brazylii, Peru, Bangladeszu, Boliwii, Sudanie i Arabii Saudyjskiej.

Żółta febra

Żółtą febrę wywołuje wirus a więc nie ma na nią lekarstwa – można się na nią zaszczepić. Mimo popularyzacji szczepionek, wciąż jednak rocznie umiera z jej powodu kilkadziesiąt tysięcy ludzi, głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Chory zarażony żółtą gorączką cierpi na uszkodzenie wątroby, objawiające się żółtaczką, ma wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, wymiotuje. Większość zarażonych po kilku dniach czuje się lepiej, gdyż organizm zwalcza wirusa. Osoby mniej odporne mają jednak nieduże szanse na przeżycie. Jeśli organizm nie zwalczy choroby, przechodzi ona w fazę toksyczną, w której uszkodzone zostają nerki i w poważnym stopniu wątroba oraz zaczynają się krwotoki ze śluzówek, nosa i jelit. Żółta febra zaliczana jest do śmiertelnych gorączek krwiotocznych. Na chorobę nie ma lekarstwa, ale są szczepienia. Wirus przenoszony jest przez komary, przed którymi należy się usilnie chronić.

Aby nie zapaść na ciężką, tropikalną chorobę, uniknąć zakażenia pasożytami czy wirusami, stosuj szczepienia ochronne, dbaj o higienę, nie pij surowej wody, nie jedz żadnych surowych dań, owoców ani warzyw, nie spożywaj mleka ani przetworów mlecznych, unikaj kontaktu z zarażonymi ludźmi i owadami, przenoszącymi pierwotniaki lub wirusy.