Zaznacz stronę

Rumunia to kraj który często jest pomijany przy wymienianiu najważniejszych krajów Europejskich w międzynarodowym biznesie transportowym i handlowym, a całkiem niesłusznie. Ten owiany nieco tajemnicą kraj, i o znacznie niższym PKB niż inne kraje Europejskie, który leży w południowo wschodniej części Europy również odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie międzynarodowym, ponieważ kraj ten ma dostęp do Morza Czarnego, zatem jest łącznikiem również w transporcie wodnym. Te wszystkie czynniki powodują, że Rumunia posiada dość wysoko rozwiniętą sieć dróg i autostrad, które pozwalają komfortowo podróżować po całym kraju, nawet tylko przejazdem. Jest to dosyć zaskakujące, biorąc pod uwagę jak mało rozwinięty jest ten kraj pod względem turystyczno-rekreacyjnym, jednak nadrabia on transportem i handlem, co znacznie wpływa na jego gospodarkę. Co należy wiedzieć, podróżując po tym kraju pełnym sprzeczności?

Nie taka Rumunia straszna, jak ją malują

Choć Rumunia jest dość blado wypadającym krajem na tle innych, nie jest w żaden sposób gorsza od innych państw pod względem dróg i autostrad, które stanowią dość ważny element tego państwa, jako że duży dochód czerpie właśnie z tego sektora usług. Warto również zauważyć, że połączenia jakie dają autostrady i drogi ekspresowe z innymi państwami są bardzo wygodne w praktyce, a kierowcy nie tylko samochodów osobowych, ale i ciężarowych oraz tirów doceniają dostosowane ściśle powierzchnie ruchu drogowego do ich potrzeb i ogólnych standardów bezpieczeństwa. Za przejazdy po autostradach oraz drogach ekspresowych płaci się w walucie euro, mimo że walutą obowiązującą w Rumunii jest lej rumuński.

Chcąc podróżować dłużej po Rumunii, warto zapoznać się z siecią tych właśnie dróg, co zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo poruszania się po tym kraju. Dłuższa podróż może okazać się bardziej opłacalna, jeżeli wykupi się w Rumuni tzw. winietę, która upoważnia na wjazd na autostrady i drogi szybkiego ruchu, a które można zakupić na określony okres czasu, na przykład na 30 dni, 7 dni, a także na 1 dzień. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, zważywszy na okres dni, jaki mamy w planach podróżować po Rumunii. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to można nabyć te właśnie winiety na stacjach benzynowych, przejściach granicznych, oraz oznakowanych specjalnie miejscach w Rumunii, zazwyczaj występują one przy większych drogach bliżej większych miast i mniejszych miasteczek również. Podobnie jak w innych krajach europejskich, Rumunia niedawno wprowadziła opłaty również za przejazdy na mostach, tunelach, oraz innych, specjalnych przejazdach, dlatego należy koniecznie wiedzieć o tym, gdyż samochody ciężarowe oraz tiry posiadają osobne przejazdy dostosowane do ich parametrów wielkości i ciężkości, które skutecznie ułatwiają ruch na drogach rumuńskich. Koszta do pokrycia takich przejazdów zazwyczaj wahają się od kilku do kilkunastu euro, więc nie jest sumą rzucającą na kolana, a adekwatną do jakości dróg oraz komfortu jaki dają.