Zaznacz stronę

Gdy nasze dzieci po raz pierwszy wkroczą do lasu, ich oczom ukaże się prawdziwe królestwo roślin i zwierząt. Jeśli będą dostatecznie cierpliwe, to z pewnością będą mogły na leśnej drodze dojrzeć sarnę, dzika czy jelenia. Taki widok może zrobić na dzieciach ogromne wrażenie, wszak na co dzień, żyjąc w mieście, nie mają możliwości podziwiania dziko żyjących zwierząt. Jeszcze nie raz nasze pocieszy poproszą nas, byśmy ponownie wybrali się na wycieczkę na łono natury. Wyjazd do lasu ma więc dużą wartość edukacyjną.

Kolejną dobrą stroną takiego wypadu to z pewnością dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Codzienne życie w dużym mieście związane jest z koniecznością wdychania dużej ilości spalin wszechobecnych w powietrzu. Przyczynia się to niestety do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Dlatego warto zafundować sobie bezpłatny detoks i dać wytchnienie naszym płucom poprzez wyjazd do lasu. Nie ma na świecie miejsca, w którym powietrze byłoby czystsze. Nawet 15 minut w lesie pozwoli nam na poprawę dotlenienia wszystkich komórek naszego ciała. Tym samym nasze samopoczucie poprawi się. Dlatego tak ważne jest spędzenie wolnego czasu w plenerze daleko od szumu i zgiełku dużych miast.

Przez cały rok widujemy sznur aut, które zaparkowane zostały na leśnych parkingach. Dlaczego? Polacy zdają sobie sprawę, że wypad na łono natury to zdrowa i korzystna forma spędzenia wypoczynku. Kilka minut w naturze pozwoli nam na dotlenienie całego naszego organizmu. Warto również poczuć się jak łowca i nazbierać kosz pełen grzybów.

Czy wjazd do lasu samochodem jest zakazany?

Przed wyjazdem do lasu należy zapoznać się z regułami, które obowiązują w Polskich Lasach Państwowych. Zgodnie z polskim prawem, wszystkie drogi leśne są traktowane jako drogi wewnętrzne. Co oznacza, że nie można wjeżdżać tam samochodem. Za wjazd do lasu, mimo zakazu, grozi mandat do 500 złotych lub odpowiedzialność karna. Organami, które mogą nam wypisać mandat, są straż leśna oraz policja. Warto natomiast wiedzieć, że na drogach gminnych, które prowadzą przez bór, można bez przeszkód przejechać. Nie ma zagrożenia dostania grzywny. Uwaga! Na leśnych drogach nie muszą być zainstalowane znaki ostrzegawcze lub szlabany, aby kierowca wiedział, że nie może wjechać. Zakaz wjazdu jest zapisany w ustawach o lasach i obowiązuje cały rok.

Gdzie parkować w lesie?

Wybierając się do lasu, zostawmy samochód w wyznaczonych do tego miejscach, czyli na parkingach i miejscach postojowych. Każde nadleśnictwo działające w Polsce, musi mieć wyznaczone miejsce do zaparkowania aut. Warto pamiętać również o tym, że nie można zostawiać naszych czterech kół przed szlabanami i na poboczach dróg. Pomimo niedogodności związanych z parkowaniem pojazdów, wyjazd do lasu z cała rodziną jest tego niezaprzeczalnie warty. Informacje dotyczące parkingów można znaleźć na stronie Lasów Państwowych. Spędzenie czasu z rodziną na łonie natury jest bezcennym darem, który powinniśmy wykorzystywać tak często, jak tylko nam się uda.