Zaznacz stronę

Błędy rozwoju osobistego – pokonaj je i rozwijaj się szybciej

Rozwój osobisty jest jak każda inna czynność. Można podczas „robienia go” popełnić błędy. I one działają tak samo jak błędy w każdej innej czynności – zmniejszają skuteczność. Dlatego jeżeli chcesz by twój rozwój osobisty był maksymalnie efektywny sprawdź czy nie popełniasz, któregoś z błędów opisanych we wpisie.

Oczywiście wszystkich błędów jest prawdopodobnie dużo więcej. Jednak nie da opisać się ich wszystkich w krótkim wpisie. A i w długim byłoby ciężko.

Błąd 1 – brak nowej wiedzy

Kluczowy błąd jeżeli chodzi o rozwój osobisty. Właściwie to popełniając go ciężko jest mówić o jakimś rozwoju (jest to możliwe, jednak trudne). Pisałem o nim więcej we wpisie o nowej wiedzy

W skrócie potrzebujesz nowej wiedzy by się rozwijać dużo szybciej. Nowa wiedza, gdy odpowiednią ją wykorzystasz staje się trampoliną twojego sukcesu.

Błąd 2 – nieużywanie wiedzy

To kolejny błąd o którym już pisałem.W chwili obecnej posiadasz już jakąś wiedzę, jednak jeżeli jej nie wykorzystujesz, to nic ona nie zmieni w twoim życiu. Jeżeli jej nie wykorzystujesz, to równie dobrze możesz w ogóle jej nie mieć. No bo co z tego, ze umiesz jeździć samochodem, jeżeli nie masz samochodu i nim nie jeździsz? Równie dobrze mógłbyś nie mieć prawa jazdy.

Nie czekaj z wykorzystaniem wiedzy aż zdobędziesz nowe informacje – używaj tego co masz już teraz. W ten sposób rozwój osobisty stanie się dźwignią zwiększającą efekty.

Błąd 3 – Nadmiar wiedzy

Tutaj można się spierać, czy to na pewno jest błąd. Według mnie tak i to duży. Zwłaszcza na początku. Im mniejsze doświadczenie posiadasz, tym groźniejszy jest ten błąd.

Nadmiar wiedzy prowadzi do paraliżu informacyjnego – masz zbyt wiele możliwości i nie wiesz, którą wybrać. Jaką technikę zastosować w danej sytuacji? Najczęściej w takich chwilach próbuje się wszystkiego po trochu. To jednak kończy się porażką. Żeby strategia, technika dała efekty to musisz się w nią zaangażować maksymalnie.

Żeby uniknąć nadmiaru wiedzy wykorzystuj wiedzę w praktyce na bieżąco.

Błąd 4 – Brak celu, czyli rozproszenie

Rozwój osobisty powinien być ukierunkowany na twoje cele. W innym przypadku jest on mało efektywny. Oczywiście daje jakieś efekty, jednak to nie będzie to samo co rozwój ukierunkowany na twoje marzenia.

Brak koncentracji na celu podczas zdobywania wiedzy powoduje marnowanie czasu na jej zdobywanie i zniechęca do rozwoju, bo zdobywasz informacje, które są Ci niepotrzebne, lub mało potrzebne.

Gdy zaczniesz koncentrować swój rozwój osobisty na celach, to zaczniesz je szybciej realizować jeden po drugim. Będziesz zdobywał wiedzę, która jest Ci potrzebna i którą będziesz mógł wykorzystać już teraz. W ten sposób prawdopodobnie rozwalisz przy okazji błąd 2 i 3.

Błąd 5 – Rozwój osobisty na siłę

To jeden z trudniejszych problemów do omówienia. Ja kilkukrotnie po przejściu etapu „na siłę” doceniłem znaczenie jakiegoś ćwiczenia i bardzo mi się ono spodobało.

Jednak uważam, że dużo lepiej jest poszukać takiego sposobu rozwoju osobistego, który daje przyjemność i frajdę. Ja na przykład gdy czytam książki to czuję pasję. KOCHAM TO ROBIĆ. Podobnie mam gdy oglądam wideo szkoleniowe.

Jednak jeżeli Ciebie nie interesują te sposoby to masz również inne możliwości – szkolenia, eventy, webinary, coachingi, mentoringi. Problemem jest gdy żadna z nich nie daje Ci radości, ani przyjemności. Wtedy zastanów się dlaczego tak jest i popracuj nad tym.

Błąd 6 – Podejście uczniowskie

O szkole można by gadać w nieskończoność. Z pewnością nie jest ona idealna, jednak najgorsze jest podejście jakie zdobywa się tam do (często bezużytecznej) wiedzy. Zakuć, zdać, zapomnieć. To jest coś co w szkole zdaje egzamin, jednak w rozwoju osobistym do niczego Ciebie nie zaprowadzi.