Zaznacz stronę

Aukcje malarstwa zaliczamy do rangi licytacji dzieł sztuki. Aukcje sztuki to atrakcyjna odmiana sprzedaży dzieł sztuki kojarząca się z luksusem orazdużym światem. Publiczna aukcja znajduje zastosowanie w tamtym czasie, kiedy jeden obiekt – dzieło sztuki albo staroć – znajduje paru możliwych odbiorców.

W wyniku specyficznego publicznego przetargu, chętny uiścić największą sumę za dzieło sztuki, nabywa je. Aukcje dzieł sztuki biegną nie tylko największe oraz w najwyższym stopniu renomowane lokale aukcyjne świata jak londyńskie firmy Sotheby’s i Christie’s mające filie też w innych częściach świata. Jeżeli chodzi o Polskę to aż do 1989r. monopol na rynku handlu dziełami sztuki wykonywał urzędowy dom aukcyjny Desa. Wyłączność przełamało uroczystość otwarcia rynku, który migiem podzielił się na nowo powstałe jednostki aukcyjne organizujące aukcje dzieł sztuki, tego rodzaju jak Rempex, Agra-Art bądź także Desa po procesie prywatyzacji przekształcona w Desa Unicum. Krajowy rynek handlu sztuką ulega innym regulacjom ustawowym aniżeli na Zachodzie Europy.

Posiada to związek z twardymi zapisami ustawowymi niepozwalającymi na niezawisły handel sztuką – na przykład wywóz starszych niż 50 lat dzieł sztuki z kraju jest ograniczony, kwestia pobierania prowizji przez lokale aukcyjne w naszym kraju i na ziemi prezentuje się też odmiennie do praktyk europejskich – w Polsce większą prowizję opłaca sprzedający dzieło, odwrotnie bywa w państwach zachodnioeuropejskich. Wspomniany dom aukcyjny Desa Unicum posiada na koncie aukcje zakończoną handlem tego typu dzieł sztuki jak obraz Józefa Chełmońskiego, Tadeusza Kantora, dzieło Stanisława Wyspiańskiego bądź sprzedaż klejnotów w stylu art deco. Na listę sprzedaży dzieł sztuki oraz na aukcje malarstwa wchodzą nie tylko malunki warte miliony euro, zarówno interesujące przykłady malarstwa absurdalnego, czy też pozostałe dzieła sztuki jak ciekawe kolekcje fotografii lub klejnoty. Na ogół aukcje sztuki przyciągają jednak bogatych klientów, jacy mogą sobie pozwolić na drogocenne dzieła sztuki, coś więcej aniżeli interesujące grafiki młodych oraz w dalszym ciągu nie znanych szerzej w świecie sztuki, twórców.