Zaznacz stronę

bloki czasu podnoszą efektywność osobistą

Jako ludzie często mieszamy pracę i rozrywkę. Sam robiłem to wielokrotnie. Trochę pracy, trochę rozrywki, stwarzałem taki miks. Z jednej strony stanowiło to ciekawe urozmaicenie w pracy, jednak jednocześnie niszczyło koncentracje a efektywność szybowała w dół.

Przez to bawiłem się fajnie, jednak efekty mojej pracy były marne. Znasz to skądś? A dochodziło do sytuacji, w których nie bawiłem się dobrze i nie miałem efektów – raczej odczuwałem poczucie winy za zmarnowany czas. Lekarstwem na te problemy jakie odkryłem są bloki czasu. Używanie ich znacząco zmienia podejście do pracy oraz efekty jakie ona daje.

Co to są bloki czasu i jak na nich skorzystasz?

Pamiętasz szkołę? Tam stosowano bloki czasu – lekcja-przerwa-lekcja-przerwa. Jako uczeń często nie znosiłem przerw, uważałem je za stratę czasu. Jednak teraz rozumiem ich znaczenie – przerwy pozwalają się zregenerować, odpocząć. To czas w którym nie zmuszamy siebie do wysiłku.

Ciągła praca (czyli schemat, który często próbujemy stosować w stosunku do siebie) męczy nas i wysysa energię. Wystarczy w ten sposób działać kilka godzin, by do końca dnia leżeć bez sił. Pracowanie na siłę w niczym Ci nie pomoże (no chyba, że chcesz stać się energetycznym wrakiem).

Gdy dbasz o regularne przerwy, to regularnie odbudowujesz swój poziom energii. Wtedy zachowujesz pełną efektywność na dużo dłużej. Dzięki blokom czasu potrafię pracować cały dzień na wysokich obrotach (a zdarzają się sytuacje w których to jest konieczność), natomiast bez nich po kilku godzinach robię się zmęczony i nabieram ochoty na długi odpoczynek. Przez to wali się plan i ostatecznie dzień kończę na minusie.

Bloki czasu – prosta zmiana w działaniu daje duże zmiany w osiąganych rezultatach.

Jak wprowadzić bloki czasu i ile one powinny trwać?

Najbardziej idealny blok czasu trwa… No właśnie, problem w tym, że według mnie nie istnieją idealne bloki czasu. Odkąd pracuję z EasyWork System to większość moich bloków czasu trwa 50 minut (praca) oraz 10 minut (przerwa). Jednak zdarzają się sytuacje, w których lubię stosować krótsze bloki czasu (15-25 minut):

Bardzo wysoka temperatura (z reguły źle je znoszę i pracowanie 50 minut to dla mnie masakra)

Późna godzina – czasem lubię pracować w nocy (no ok, wieczorem), jednak zauważyłem, że im później tym chęć rozrywki staje się większa oraz zmęczenie również rośnie. W takich chwilach zamiast 50 minut, pracuję np. 15

Wymagające zadanie/nudne zadanie – w planie dnia zdarzają się takie zadania, które wiem, ze będę rozciągał jeżeli tylko będę miał taką możliwość. W takich chwilach dobrze jest skrócić blok czasu

Osobiście nie polecam pracować przez dłuższy czas niż 50 minut. Natomiast jeżeli masz problemy z koncentracją, to zacznij od krótszych bloków czasu. Sam w ten sposób rozwijałem swoją koncentrację.

Natomiast wprowadzenie bloków czasu w praktyce jest proste:

Ustal długość swojego bloku czasu – na początku możesz mieć z tym problem. Rób to intuicyjnie, po pewnym czasie zaczniesz automatycznie dobierać najlepszą długość potrzebną dla Ciebie

Nastaw minutnik – jeżeli masz pewność, że będziesz pracował online to możesz skorzystać z internetowego. W przeciwnym razie polecam Ci telefon

Zacznij pracować – gdy nastawisz minutnik, to od razu bierz się do pracy. Czas pracy = czas pracy i nie ma w nim miejsca na rozrywkę (rygorystyczne, ale skuteczne). Ponadto gdy od razu po czasie pracy zaczniesz działać, to wytworzy Ci się odpowiedni nawyk

Gdy zadzwoni minutnik to kończ pracę – nie po to go nastawiałeś, żeby pracować dalej. Dzwoni budzik = kończysz pracę. Brzmi dziwnie (bo jeżeli wciągnąłeś się w pracę, to w 99% przypadków chcesz pracować dalej), jednak jest niezwykle skuteczne

A i na koniec jeszcze najważniejsza (według mnie) zasada korzystania z bloków czasu – w bloku czasu robisz tylko to co zaplanowałeś – jeżeli to blok pracy to pracujesz, jeżeli to blok przerwy to odpoczywasz (nigdy nie mieszasz ze sobą tych czynności).

Ode mnie to tyle. Jeżeli chcesz podnieść efektywność pracy maksymalnie to polecam Ci kurs EasyWork System. Uogólniając on jest poświęcony w większości pracy w blokach czasu, więc temat jest warty uwagi i poświęcenia czasu by go wprowadzić. W kursie poznasz różne triki, dzięki którym twoja praca wejdzie na zupełnie nowy poziom.