Zaznacz stronę

Wyznacz cele planowania i planuj skuteczniej

Wiele osób wyznacza cele i potem chce zrobić plany. Zapomina kompletnie o haśle cele planowania, które jest równie istotne jak wyznaczanie celów i planowanie ich. Przez to planowanie staje się trudniejesze, ponieważ nie masz pojęcia o tym co ma Ci dać plan.

Cele planowania są kluczowe do zachowania pełnej skuteczności wykonywanych planów. Bez nich musisz planować na czuja. Natomiast ich wykorzystanie kierunkuje proces tworzenia planów. Bez względu na to jakiego rodzaju jest to plan.

Istnieją dwa rodzaje celów planowania:

Efekty jakie chcesz mieć

Plan powinien prowadzić do osiągnięcia celu. Powinien on być dla Ciebie schematem, zadaniami do wykonania, które zaprowadzą Cię tam gdzie chcesz.

I to stanowi podstawę tworzenia planu – cel, który chcesz za jego pomocą osiągnąć. Dlatego też zadbaj o to by każdy plan, który tworzysz posiadał dokładnie opisany efekt końcowy. Bez tego celu planowania jego tworzenie będzie męką.

Jeżeli chciałbyś zarabiać przez internet, jednak nie napiszesz dokładnie jaką sumę, to możesz zarobić 100 zł, 1000 zł i 10000 zł. Każda z tych sum spełni twój cel zarabiania przez internet. Jednak osiągnięcie każdej z tych kwot wymaga innego nakładu energii, pracy, strategii działania.

Gdy już posiadasz wyznaczony cel, to czas na drugi cel planowania, czyli

Cele planowania (tego co mają dać plany)

Każdy cel możesz osiągnąć na wiele sposobów. i je określasz w planie. Jednak nie warto robić tego pochopnie w stylu “bo tak mi się wydaje”. Sposób osiągania celu powinien być ściśle określony przez cele planowania.

Najlepiej rozjaśni to przykład:

Chcesz zarabiać przez internet dodatkowy 1000 zł każdego miesiąca. Zupełnie inny plan stworzysz, gdy będziesz:

chciał zarabiać tyle w najbezpieczniejszy sposób
chciał zarabiać tyle w najszybszy sposób
chciał zarabiać tyle jak najmniejszymi kosztami

Jeden cel, jednak inne cele planowania sprawiają, że jego osiągnięcie się zmienia. W drugim sposobie prawdopodobnie będziesz musiał sporo zainwestować w np. Mentora, kursy, reklamę na Facebooku. Natomiast w trzecim sposobie prawdopodobnie wykorzystasz darmowego bloga.

Dlatego zastanów się jakie są twoje cele planowania – w jaki sposób chcesz osiągnąć cel, co chcesz zyskać dzięki stworzeniu planów.