Zaznacz stronę

Zrozumienie innej kultury to duże wyzwanie jakie stoi przed każdą osobą, która jedzie do obcego kraju. Jeśli jedziemy tam tylko na kilka dni to nie ma problemu, ponieważ nie odczujemy tak mocno różnic kulturowych. W zasadzie prześlizgniemy się tylko po powierzchni innego państwa. Jeśli jednak jedziemy tam na dłużej to musimy zadać sobie pytanie czy jesteśmy otwarci i tolerancyjni i czy jesteśmy gotowi na spotkanie z zupełnie innymi zachowaniami i wartościami. Kulturę obcego kraju możemy zrozumieć pod warunkiem, że wykażemy zainteresowanie nią. Jeśli liczymy na to, że przyjdzie nam to bez wysiłku to się grubo mylimy.

Zrozumienie obcej kultury wymaga dużo pracy i dużo kontaktów z jej przedstawicielami. Nie jest tak, że możemy zamknąć się w pokoju i przeczytać dużo książek np. o Francji lub o Włoszech i dzięki nim zrozumieć Włochów. Oczywiście będziemy wiedzieć o nich więcej i na pewno będzie w stanie szybciej rozpoznać różnice. Nie mniej jednak dopiero kontakt z ludźmi z krwi i kości, którzy mają inne wartości, inaczej żyją i kierują się innymi celami życiowym stanowi wyzwanie. Często jest także, że osoby mieszkają w obcym kraju przez kilkanaście lat i w ogóle nie asymilują się z autochtonami. Takie zachowanie jest bardzo złe, ponieważ nie wykorzystujemy szansy poznania drugiego człowieka. Wydaje się, że nie ma nic gorszego niż izolacja w takiej sytuacji. Badacze kultury o wielu lat zadają sobie pytanie czy innego (i jego kulturę) możemy zrozumieć. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jednak wydaje się być pewne: aby zrozumieć inną kulturę trzeba chociaż zacząć próbować. Jest to warunek niezbędny, od którego w takich relacjach międzykulturowych wszystko się zaczyna.

Reasumując, inne kultury będą zawsze wyzwaniem dla naszych schematów myślowych, trybów życia czy celów. Musimy wiedzieć, że nigdy przed tym nie uciekniemy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to coś negatywnego, ale inne kultury to wartość sama w sobie i dlatego warto je poznawać.