Zaznacz stronę

W kwestii zdrowia, diet, suplementów, zdrowej żywności, witamin, zdrowego trybu życia możemy przeczytać tysiące, ba nawet miliony artykułów. Czy korzystamy z porad? Jak ma się to, co przeczytamy do praktyki skoro opinii w każdej kwestii jest tak wiele. Kawę i herbatę pije większość z nas. Może czas na poradę inną od reszty, czyli – kawa czy herbata?

Kawa czy herbata? Który napój zdrowszy?

Przeciętny Polak spożywa rocznie prawie 3x więcej kawy niż herbaty. To tylko dane, które nic nam jednak nie mówią o zdrowotności tych napojów, a raczej o naszych przyzwyczajeniach. Dlatego o wiele częściej pojawia się pytanie o zdrową kawę. Czy czarna kawa jest gorsza od zielonej? Czy rzeczywiście kawa ma zdrowotne właściwości? W końcu też – który napój jest zdrowszy? Każdy z nich ma swoje zalety i negatywny wpływ na zdrowie, jeśli będziemy spożywać je w nadmiernych ilościach. Na wyżej postawione pytanie nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak ci, którzy nie preferują kawy z powodzeniem mogą sięgać po jej alternatywę, czyli zdrową herbatę.

Dlaczego mówi się o zdrowej kawie i zdrowej herbacie?

Obydwa napoje są zdrowe z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Ich regularne picie w dozwolonych ilościach to zatem świetna profilaktyka nowotworowa. Obydwa napoje wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, dbają o prawidłowy cholesterol, stan układu kostnego, opóźniają proces starzenia, działają odchudzająco, moczopędnie. Świetnie spisują się w profilaktyce chorób takich, jak Parkinson czy Alzheimer.