Zaznacz stronę

Żyjemy w świecie przyczyn i skutków. Wszystko bierze się z czegoś. Twoje obecne życie jest skutkiem twoich przeszłych decyzji, działań. Nic nie bierze się z niczego. Wszystko ma swoje źródło.

Jednocześnie dzisiejszy wpis nie będzie poświęcony rozważaniom filozoficznym o przyczynie i skutku. Zamiast tego pomówimy dzisiaj o dwóch podstawowych zasobach, które możesz wykorzystać pracując w domu.

One są twoim surowcem, źródłem efektów. Od tego jak je wykorzystasz zależy to co osiągniesz w życiu. Te dwa zasoby to czas i pieniądze.

Czas – najbardziej podstawowy i uniwersalny surowiec

24 godziny – tyle ma doba. Głupotą byłoby twierdzić, że od Ciebie zależy to co z nimi zrobisz. Oj nie jest tak dobrze. Musisz w końcu spać (chyba, że nie jesteś człowiekiem. Jeżeli nim jesteś to sen jest potrzebny do życia).

Ponadto potrzebujesz pieniędzy by mieć za co żyć. To sprawia, że musisz pracować (ewentualnie być pasożytem, który żyje na garnuszku mamusi). Oczywiście możesz żyć z inwestycji, wygranej w totka – jednak to wszystko wymaga poświęcenia jakiegoś czasu (wysłanie zwycięskiego kuponu to też działanie, które musisz zrobić).

Do Twojej dyspozycji zostaje Ci kilka, kilkanaście godzin dziennie. W większości przypadków, jeżeli pracujesz również poza domem to kilka.

Jak tutaj zbudować dorobić sobie do pensji pracując z domu? Odpowiedź jest bardzo prosta: NIE MOŻESZ SOBIE POZWOLIĆ NA MARNOWANIE CZASU.

Słyszałeś powiedzenie „czas to pieniądz”? Jest nawet gorzej – czas jest ważniejszy od pieniędzy. Ludzie tracili fortuny i odbudowywali je (np. Donald Trump). Natomiast jeżeli dzisiaj przeznaczysz 10 godzin na pożeracze czasu, to nie odzyskasz ich w żaden sposób.

Te 10 godzin staną się historią. Nie będziesz w stanie zrobić nic by to odzyskać. Dlatego dobre wykorzystanie czasu jest tak istotne (szczególnie na początku twojej przygody z zarabianiem z domu).

Naucz się robić na początku to co najważniejsze. Skupiać się na tym co robisz (nie odpływać myślami), oaz planować swój dzień wcześniej. Ponadto cały czas kontroluj postępy na drodze do celów. Te kilka czynności jeżeli wejdą Ci w nawyk to podniosą twoje wykorzystanie czasu.

Poznaj paradoks pieniędzy

Wiesz na czym polega paradoks pieniędzy? Możemy je zawsze odzyskać (w przeciwieństwie do czasu). Do tego z reguły bardzo prosto (wystarczy, że pójdziemy do jakiejś pracy po godzinach na kilka, kilkanaście dni).

Mimo to za wszelką cenę nie chcemy ich zmarnować (szkoda, że z czasem nie mamy takich oporów). A wisienką na torcie jest to, że nie mamy większego problemu z wydawaniem ich na rzeczy, których w ogóle nie potrzebujemy i bez których moglibyśmy żyć.

Natomiast w tym samym czasie nie inwestujemy ich, bo „nie chcemy ich źle wydać”. I ja sam tego doświadczyłem „nie wydam pieniędzy, bo nie chcę by się zmarnowały”. Potem albo nic z nimi nie robiłem, albo wydawałem je na przyjemności.

Rada ode mnie – przeanalizuj na co wydajesz swoje pieniądze. Rób codziennie spis każdej złotówki, każdego wydanego grosza. Potem na koniec miesiąca sprawdź – bez czego mógłbyś swobodnie przeżyć z czego mógłbyś zrezygnować gdybyś chciał.

W ten sposób znajdziesz źródło pieniędzy, które możesz zainwestować. I nie chodzi o to byś inwestował je wszystkie w swój biznes. Przeznacz na to część (według mnie minimum to 10%). I inwestowanie np. 5 zł brzmi śmiesznie. Jednak od tego się zacznie. Regularnie inwestując te 5zł nauczysz się robić lepsze reklamy na FB. Bo po kilku miesiącach wzrośniesz z 25 kliknięć, do 100. Ponadto dzięki temu gdy zaczniesz inwestować większe kwoty, twoje inwestycje od razu będą lepsze.

Co teraz?

Naucz się wykorzystywać te dwa zasoby na swoją korzyść. Gdy przełamiesz opory i zaczniesz nad tym pracować, to praca w domu stanie się o wiele łatwiejsza.

O moich sposobach na to co jest kluczowe w nauce tego przeczytałeś we wpisie. Teraz po prostu rozwijaj te umiejętności. Informacje o tym znajdziesz w sieci (zarówno na tym blogu jak i na innych). Najważniejsze – świadomie pracuj nad rozwojem efektywności, zarządzania czasem i inteligencji finansowej.