Zaznacz stronę

Hobby – często ludzie poświęcają na jego rozwój masę czasu i pieniędzy. Dobrze jeżeli Hobby jest zdrowe, daje korzyści. Gorzej jeżeli do jego rozwoju trzeba ponosić ogromne koszty – jednak nawet to nie powstrzymuje niektórych zapaleńców. Taka jest siła Hobby – ludzie z natury chcą robić to na co mają ochotę i są gotowi nawet za to płacić.

Natomiast z pracą często dzieje się odwrotnie – to często ostanie miejsce w którym chcemy się znajdować. Za wszelką cenę chcemy ją opuszczać, po prostu jej nie lubimy. Wielu osób w tej sytuacji doradzi Ci zarabianie na hobby. Jednak pozostaje pytanie czy posiadasz dochodowe Hobby? Jeżeli twoje Hobby to zbieranie papierków po cukierkach to możesz mieć problem ze spieniężeniem go. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dochodowe Hobby i zarabianie na nim

Spieniężenie swojej pasji jest często trudniejsze niż się wydaje. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – ludzi kręci robienie czegoś dla siebie. Jednak gdy wchodzi w grę większa skala to pojawiają się problemy – nagle przyjemność staje się katuszą.

Weźmy chociaż za przykład pisanie bloga – mi daje ogromną przyjemność. I sądzę, że większość blogerów również czerpie z tego radość. Jednak gdybym na samym początku pomyślał o dzisiejszym dniu, o tym że codziennie piszę nowy wpis to byłbym przerażony i sparaliżowany. Zanim doszedłem do obecnego poziomu, w którym codziennie pisanie daje mi radość, przyjemność, satysfakcję, to pisałem dużo rzadziej. Osiągnięcie tego poziomu zajęło mi sporo czasu.

Dlatego zastanów się czy Tobie robienie jakiegoś hobby na skalę masową da przyjemność, czy już sama myśl o tym Ciebie odpycha. Jeżeli to drugie, to odpuść sobie dane hobby, poszukaj innego, lub rozwijaj je stopniowo. Próba rozwijania hobby na siłę może Ciebie jedynie zniechęcić.

Kolejnym problem by znaleźć dochodowe hobby stanowi pomysł – wiele osób nie wierzy w to, że są w stanie spieniężyć jakieś hobby. Twierdzą oni, że nie posiadają żadnego hobby, lub że na hobby które mają nie da się zarabiać. Są dwie opcje:

Znaleźć na siłę takie hobby i zacząć poradzić sobie z problemem pierwszym (dochodowe hobby na skale masową)

Wykorzystać niedochodowe hobby jakie masz do osiągania wolności finansowej

Dochodowe hobby nie jest dzisiaj konieczne

Jeżeli chcesz osiągnąć wolność finansową i wykorzystać w niej swoje hobby to nie musisz od razu go spieniężać. Możesz wykorzystać hobby na wiele sposobów. W tym wpisie podam tylko dwa sposoby na to co zrobić gdy dochodowe hobby jeszcze nie zostało przez Ciebie odkryte a Ty chcesz wykorzystać jego siłę w swojej pracy. Jeżeli znasz inne sposoby, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Pierwszy sposób to wykorzystanie hobby jako dodatku do pracy. Z niektórymi rodzajami pasji zrobisz to bez problemu (np. psychologia, relacje), jednak są takie hobby, których dodanie do pracy może być trudne. Jednak z reguły warto nad tym pomyśleć, by przynajmniej akcent twoich zainteresowań znajdował się w twojej pracy.

Drugi sposób to wykorzystanie hobby jako motywacji. Sposób banalny, jednak bardzo często pomijany – gdy nie chce Ci się pracować, to myśl o tym, że dzięki tej pracy będziesz mógł rozwijać swoje hobby.

Ponadto wykorzystanie drugiego sposobu jest dobrym powodem by pracować nad pasywnymi źródłami dochodów, w ten sposób zyskasz motywację by je budować, ponieważ ich zdobycie da Tobie wiele czasu na rozwój hobby. Dlatego właśnie wykorzystanie dochodowego Hobby, lub niedochodowego jest dobre w zarabianiu przez internet, nawet jeżeli samo zarabianie w ten sposób Ciebie nie kręci.