Zaznacz stronę

Uroda i szeroko rozumiany wygląd fizyczny to cecha, która ma niebagatelny wpływ na zachowanie ludzi. W różnych społeczeństwach utarły się określone cechy fizyczne, które uważane są za atrakcyjne. Obecnie panuje kult szczupłych sylwetek, podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu za atrakcyjne uchodziły kobiety, które dziś wstydzą się swojej wagi. Należy zauważyć, że wygląd fizyczny ma duże znaczenie w kwestii wyboru partnerów. Nie chodzi jednak o to, że dana osoba jest atrakcyjna fizycznie, dlatego zaczynamy się nią interesować. Kwestie te można lepiej wytłumaczyć ukryta teorią osobowości.

W toku osobistych doświadczeń ludzie budują zestawy cech, które mniej lub bardziej świadomie łączą ze sobą, tworząc różnego rodzaju schematy. Znając w młodości osobę, która fizycznie nam się nie podobała, jednak posiadała cechy charakteru, które nam imponowały i nas interesowały, w dorosłym życiu automatycznie nabierzemy lepszego zdania o osobach o podobnym wyglądzie, który mimo wszystko nie jest uznawany powszechnie za atrakcyjny. Cechą decydującą mogą być oczy, rysy twarzy, a nawet kolor włosów, pod warunkiem, że wywołają one tyle pozytywnych skojarzeń, że obraz całej osoby zostanie w naszej świadomości wykreowany na taki, który w zupełności odpowiada naszym normom. Oczywiście nie można odrzucić twierdzenia, że ludzie nie zwracają uwagi na atrakcyjność osób płci przeciwnej.

Badania wykazały, że jesteśmy milsi, bardziej skorzy do pomocy osobom atrakcyjnym fizycznie, podczas gdy osoby niepasujące do wzorców kulturowych są niejako wypierane z naszej świadomości i po prostu ich nie zauważamy, lub staramy się nie zauważać. Nie da się ukryć, że osoby atrakcyjne fizycznie są zdecydowanie lepiej odbierane w społeczeństwie, są obdarowywane większym zaufaniem, czasami wręcz zbyt dużym. Osobom atrakcyjnym przypisujemy też zdecydowanie więcej pozytywnych cech, niż osobom nieatrakcyjnym fizycznie, a to sprawia, że łatwiej jest nam przebywać z takimi osobami i lepiej czujemy się w ich towarzystwie. Duży wpływ na kształtowanie wzorców w tym zakresie mają obecnie media. Jest to związane z tzw. konformizmem informacyjnym.