Zaznacz stronę

Na szlaku, z dala od zabudowań i bezpiecznego schronienia, trzeba liczyć głównie na siebie i własną przezorność. Skompletowanie odpowiedniego ekwipunku i stroju przesądzać może o powodzeniu wyprawy, dlatego zawczasu warto zastanowić się, jak ubrać się w góry latem, by później uniknąć rozczarowania.

O czym pamiętać, jadąc w góry?

W góry należy wyruszać nie tylko uzbrojonym w chęć obcowania z naturą, kondycję i porcję kabanosów na drogę, ale też właściwie ubranym. Co to oznacza? Kompletowanie stroju powinno rozpocząć się od butów, ponieważ jeśli nogi nie będą niosły, pozostałe elementy outfitu będą bez znaczenia. Oprócz obuwia także ochrona przed deszczem jest istotna, natomiast spodnie, koszulka czy bluza aż tak mocno nie oddziałują na komfort chodzenia, dlatego wystarczy, że te trzy składowe wyposażenia nie będą krępowały ruchów.

Wygodne obuwie podstawą udanej wędrówki

Góry górom nierówne, jedne cechują się prostymi i szerokimi ścieżkami, w wyższych pasmach natomiast wymagania są większe, a często turystom towarzyszy skała. W znacznym stopniu od specyfiki podłoża zależy zatem dobór obuwia, lecz bez względu na ukształtowanie terenu pewne jest jedno: buty muszą być wygodne.

Zaleca się dobór obuwia o rozmiar lub pół rozmiaru większego, niż nosi się na co dzień, ponieważ w wyniku wielogodzinnej wędrówki stopy puchną, potrzebując przez to odrobinę więcej przestrzeni. Wybierać można spośród butów trekkingowych niskich, o średniowysokiej cholewie, wysokich, podejściówek czy nawet butów trailowych.

Buty trekkingowe o wyższej cholewie dobre w Tatry

Im trudniejsze warunki, tym mocniej nieprawidłowo dobrane obuwie będzie dawać się we znaki. Trzeba więc dokładnie przeanalizować kwestię doboru obuwia, ponieważ rzutować będzie ono na wrażenia wyniesione ze szlaku. W przypadku wyjazdu w góry wyższe, jakimi na tle polskich pasm są Tatry, zaleca się buty trekkingowe o wysokiej cholewie, zapewniające większe bezpieczeństwo i zmniejszające ryzyko doznania urazów.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając buty na wyjazd w góry:

– wysoka cholewa – stabilizuje kostkę, redukując zagrożenie kontuzją

– gruba, solidna podeszwa – izoluje stopy od nierówności terenu

– wyraźnie zaznaczony bieżnik – zwiększa przyczepność obuwia (sprawdzi się na skale, na śliskim podłożu)

– membrana – ochroni stopy przed przemoczeniem, choć warto pamiętać, że w czasie upałów membrana ogranicza przepływ powietrza

– gumowy otok na przodzie – zamortyzuje uderzenia o korzenie/kamienie, chroniąc w ten sposób palce przed bolesnymi obiciami

Ochrona przed deszczem za złotych kilkanaście i kilkaset

Po doborze odpowiednich butów warto chwilę poświęcić na ochronę przed deszczem. Aura w regionach górskich bywa dynamiczna, w ciągu chwili rzęsista ulewa potrafi zaskoczyć, dlatego należy w plecaku nosić coś, co może uchronić przed skutkami załamania pogody.

Rozrzut cenowy w asortymencie okryć wierzchnich jest naprawdę duży. Turyści sporadycznie eksplorujący górskie szlaki mogą w kiosku zaopatrzyć się w ponczo przeciwdeszczowe albo zwykłą pelerynę z miejscami na ręce, czasem wyposażoną w guziki, która spełni swoją funkcję, zabezpieczając przed przemoknięciem. Koszt jest niewielki, zaś osoby kierujące się ku trwalszym rozwiązaniom powinny rozpatrzyć niekrępujące ruchów lekkie kurtki z membraną. Ich minusem jest jednak, że nie uchronią one plecaka, który z kolei pod peleryną można ukryć. Przed niewielkim opadem zabezpieczą nawet kurtki softshell, głównym zadaniem których jest jednak ochrona przed wiatrem.