Zaznacz stronę

 

Jazda na nartach jest uznawana za jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Możemy wyróżnić tu dwa podstawowe rodzaje, tj. narciarstwo biegowe i narciarstwo zjazdowe. Pierwsze z nich można uprawiać zarówno na terenie pagórkowatym, oraz płaskim. Narciarstwo zjazdowe natomiast głównie uprawiane jest na terenach górzystych. Gdy już wiesz, jakie narciarstwo pasuje do ciebie, pozostaje kwestia doboru odpowiednich nart do konkretnego rodzaju narciarstwa.

Narty zjazdowe

Narty zjazdowe cechują się szerszymi, głównie zaokrąglonymi czubkami oraz węższymi bokami. Taka budowa ułatwia jazdę slalomem czy konieczność gwałtownego skręcenia. W pierwszej kolejności decydując się na zakup nart zjazdowych, należy odpowiednio dopasować ich rozmiar do wzrostu, bo tylko odpowiedni dobór sprzętu zapewni największą satysfakcję z jazdy. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze nart:

  • wysokość nart dla początkujących lub średniozaawansowanych powinna wynosić wzrost – 15cm, 
  • wysokość nart dla zaawansowanych narciarzy to wzrost – 10cm,
  • wysokość dla osób o większej masie ciała również powinna wynosić wzrost – 10cm,

Można również kierować się zasadą, że kobiety wybierają narty sięgające im do brody, natomiast mężczyźni takie sięgające im do czubka nosa. Taki dobór nart jest polecany przez specjalistów i powodujący największy komfort jazdy. 

Dodatkowo należy zaznaczyć, że narty zjazdowe mają na sztywno przyczepiony but do narty. Chodzi głównie o to, że nie ma przesunięć pomiędzy butem a nartą.

Narty biegowe

Narty biegowe, poza różnicami w budowie samych nart, różnią się od nart zjazdowych luźnym zaczepem buta do narty i jest to ich charakterystyczna cecha. But przyczepiony jest do narty czubkiem, natomiast pięta pozostaje ruchoma. Są one równie grube na całej długości, w przeciwieństwie do nart zjazdowych. Są również cieńsze od zjazdowych oraz posiadają tzw. rybią łuskę od spodu, co pomaga w odbijaniu się od śniegu.

W odróżnieniu do nart zjazdowych, gdzie długość nart była krótsza niż wzrost, narty biegowe dobiera się jako wzrost + 15-20cm. Dodatkowym czynnikiem niezbędnym przy wyborze jest twardość. Można wyróżnić trzy podstawowe klasy twardości: twarde, średniej twardości oraz miękkie. Zależność na dobór nart pod kątem twardości jest taka: należy obiema stopami stanąć na nartach równo rozkładając ciężar na obie narty. Pod środkową częścią nart, wygiętą w łódkę, należy położyć kartkę papieru i spróbować ją wyciągnąć. Jeżeli kartka wyciągnie się bez żadnego oporu, najeży zmienić narty na twardsze, natomiast jeżeli kartki nie da się wyciągnąć, to na bardziej miękkie. Optymalna twardość nart to taka, gdy kartkę da się wysunąć spod nart z lekkim oporem.