Zaznacz stronę

Decydując się na wyjazd w góry, musisz pamiętać, aby odpowiednio się przygotować. Od tego, co zapakujesz do plecaka będzie zależeć bowiem zarówno Twój komfort, jak i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że pogoda w górach bywa bardzo zmienna. To, że rano świeci słońce, nie znaczy, że za kilka godzin będzie dokładnie tak samo. Co więcej, w dolinach aura może być zupełnie inna niż wyżej. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na każde warunki. W górach nic nie powinno Cię zaskoczyć.

Czy trzeba mieć ze sobą coś ciepłego, idąc w góry?

Zdecydowana większość z nas odwiedza góry latem, kiedy to temperatura powietrza bywa naprawdę wysoka. W związku z tym zdarza się, że udajemy się na szlak w szortach i koszulce na ramiączkach, nie mając ze sobą nic cieplejszego. Jest to bardzo duży błąd. Kiedy wyjedziesz wyżej, może okazać się, że temperatura jest znacznie niższa. Co więcej, na nieosłoniętych szczytach może naprawdę mocno wiać, co znacznie obniży odczuwalną temperaturę. Dlatego zawsze musisz mieć ze sobą plecak, w którym znajdzie się ciepła bluza. Jeśli na szlak wybierasz się w szortach, pamiętaj, aby spakować również długie i przede wszystkim ciepłe spodnie. UWAGA: wychłodzenie organizmu jest jednym z największych zagrożeń w górach. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy służb ratowniczych, nie rezygnuj z zabrania ciepłej odzieży.

Czy idąc w góry, trzeba zabierać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową?

To jedno z częściej zadawanych pytań. Wiele osób sądzi, że jeśli wyruszają na szlak przy słonecznej aurze, kurtka przeciwdeszczowa na pewno im się nie przyda. Tymczasem – tak jak wspomnieliśmy we wstępie – górska aura bywa bardzo zmienna. Może zmienić się w ciągu kilkunastu minut. Wędrówka w deszczu, bez odpowiedniej kurtki chroniącej przed wilgocią, nie będzie przyjemna. Co więcej, może skończyć się wychłodzeniem organizmu, a w konsekwencji poważną infekcją. Dlatego w plecaku zawsze powinna znaleźć się kurtka, która zapewni ochronę, kiedy na szlaku złapie Cię deszcz.

Odzież dopasowana do pogody

Równie groźne, jak wychłodzenie jest przegrzanie organizmu. Dlatego ważne jest, aby zawsze ubierać się adekwatnie do pogody. Jeśli planujesz wędrować zimą, pamiętaj o ciepłych skarpetach, czapce i rękawiczkach. Ubieraj się również na cebulkę. Kiedy zrobi się cieplej, będziesz mógł zdjąć jedną z warstw, zapewniając sobie komfort termiczny. Latem nie zakładaj na siebie zbyt dużo, jeśli jest naprawdę ciepło. Przegrzewając ciało, możesz doprowadzić do bardzo groźnego odwodnienia. UWAGA: zarówno latem, jak i zimą w słoneczne dni pamiętaj o ochronie przed słońcem. Czapka, okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem to absolutny must have każdego miłośnika górskich wędrówek.