Zaznacz stronę

Bieszczady to piękne góry, które cechuje niezwykły spokój i wspaniała przyroda. Leżą na południu Polski, a jedną z atrakcji tych gór jest możliwość zobaczenia pomnika, który wyznacza miejsce trójstyku granic między Polską, Ukrainą i Słowacją.

Jaki jest najwyższy szczyt w Bieszczadach?

Najwyższym szczytem w Bieszczadach, po stronie polskiej jest Tarnica (1346 m), na której szczycie znajduje się wysoki krzyż. Najwyższym szczytem całych Bieszczad jest natomiast Pikuj, ale jest położony już poza granicami Polski. Aby wejść na sam szczyt, można wystartować ze wsi Wołosate albo z Ustrzyk. Z samego szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Wyruszając na Tarnicę, można wybrać krótszą wersję szlaku, bądź dłuższą. Będąc na Wołosatym, należy zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą opcją będzie szlak bezpośrednio na sam szczyt, natomiast drugi wariant to pętla, która prowadzi przez Halicz i Rozsypaniec. Wybierając drugą opcję, trzeba liczyć się z tym, że wycieczka zajmie cały dzień, dlatego warto zapakować do plecaka nieco więcej jedzenia i picia.

Mała i Wielka Rawka – gwarancja pięknych widoków

Kolejnym urokliwym miejscem w Bieszczadach jest Mała i Wielka Rawka. Aby dotrzeć na szczyt, należy wystartować w Ustrzykach Górnych albo podążać zielonym i żółtym szlakiem z Połoniny Caryńskiej. Po drodze można zatrzymać się na posiłek w Bacówce pod Małą Rawką.  Będąc na szczycie, nie pozostaje nic innego, oprócz podziwiania wspaniałych widoków.

Połonina Caryńska – punkt startowy dla wielu szlaków

Będąc w Bieszczadach, warto wybrać się na słynną Połoninę Caryńską, skąd dodatkowo można wyruszyć na Małą i Wielką Rawkę. Z Połoniny Caryńskiej rozciągają się przepiękne widoki, tak więc warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby móc nacieszyć oczy niezwykłymi krajobrazami.

Połonina Wetlińska – kultowe miejsce w Bieszczadach

Połonina Wetlińska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach. Można tutaj wejść, podążając szlakiem z Połoniny Caryńskiej. Będąc na Połoninie Wetlińskiej, nie sposób nie zahaczyć o słynną Chatkę Puchatka, czyli najbardziej znane schronisko w Bieszczadach. Idąc troszeczkę dalej można dotrzeć na Smerek, z którego rozciąga się przepiękny widok na Tarnicę, oraz Przełęcz Orłowicza. 

Jaka pora roku będzie najlepsza na wycieczkę w Bieszczady?

Góry są przepiękne o każdej porze roku. Bieszczady są szczególnie urokliwe jesienią, kiedy z każdego szczytu rozciąga się widok na różnokolorowe Połoniny, a przyroda mieni się całą paletą barw. Latem i wiosną, widoki również będą piękne. Zimą natomiast, wejście na niektóre szlaki może być utrudnione.