Zaznacz stronę

Wiele osób uwielbia góry. A każda może z innego powodu. Przyjemna aktywność fizyczna, chęć zdobywania kolejnych szczytów, piękno otaczającej przyrody czy oddech od cywilizacji. Warto jednak podczas podróży rozumieć znaczenie szlaków.

Czy kolor oznacza trudność?

Wśród wielu osób, które chętnie organizują wypady w góry, powstał mit, że kolor szlaku wiąże się z trudnością danej drogi. Z tego powodu uważa się czarny za bardzo trudny, a zielony za najprostszy. Nic bardziej mylnego. O takim znaczeniu kolorów możemy mówić jedynie w przypadku tras narciarskich. Jednak szlaki piesze w górach mówią o czymś zupełnie innym.

Dlaczego stosuje się oznaczenia szlaków?

Pierwsze oznaczenia powstały w XIX wieku. Miały one na celu pomagać w dotarciu z jednego punktu do drugiego. W przypadku rezerwatów i Parków Narodowych dodatkowo wyznaczają jedyną dozwoloną ścieżkę.

Jak wyglądają oznaczenia szlaków w Polsce?

Przeważnie stosuje się oznaczenie składające się z trzech poziomych pasków. Skrajne są białe, a środkowy zielony, niebieski, żółty, czerwony lub czarny. Można je zobaczyć na drzewach, skałach lub innych elementach na trasie, zwykle co 200 m.

Początek i koniec trasy oznacza się poprzez kropkę w odpowiednim kolorze z białą obwódką. Dzięki temu turyści mają większą łatwość w poruszaniu się po górach. Czasami zdarza się też, że kilka szlaków się zbiega, ale nie mogą pokrywać się na odcinku dłuższym niż 3 km.

Co oznaczają kolory szlaków?

Skoro wiemy, że kolory szlaków w żaden sposób nie wiążą się z ich trudnością, to co dokładnie oznaczają? Podczas podróży możemy natknąć się na:

  • Szlak czerwony – jest to najbardziej atrakcyjny i najważniejszy szlak dla turystów. Prowadzi do wielu wartych zobaczenia miejsc i często biegnie przez najwyższe szczyty danego terenu.
  • Szlak niebieski – oznacza trasę dalekobieżną. Jednocześnie jest to szlak, na którym nie brakuje atrakcji.
  • Szlak zielony – jego zadaniem jest zaprowadzenie turysty do miejsca wartego zobaczenia.
  • Szlak żółty – zwykle pełni rolę szlaku łącznikowego, który prowadzi do innej trasy lub konkretnego punktu.
  • Szlak czarny – zdarza się bardzo rzadko. Jest rodzajem szlaku żółtego. Podobnie jak on pełni rolę łącznika, ale na krótkim dystansie.

Dzięki lepszemu zrozumieniu znaczenia kolorów szlaków każda wyprawa będzie dla nas przyjemniejsza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy kraj posiada własne oznaczenia na trasy turystyczne np. w górach. Przykładowo we Francji wszystkie trasy są oznaczane kolorem czerwonym, a gdy się krzyżują, stawia się informacje o ich dalszym przebiegu. Warto przed wybraniem się w góry zapoznać się z tymi oznaczeniami.