Zaznacz stronę

Wypad w góry to rewelacyjna forma spędzenia wolnego czasu. Nie ma lepszej opcji na wczasy niż urlop w górach. Chodzenie po górach jest to świetna sprawa, niemniej przy organizacji wypoczynku górskiego warto zastanowić się pod kątem organizacyjnym nad planowaną wyprawą. Jeśli planujemy kilkudniowy wypad, istotnym jest, aby zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne do przetrwania rzeczy. Góry, pomimo wielu zmian, są to wciąż tereny dzikie i odcięte od świata. Stąd też należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt potrzebny do przeżycia.

Podstawą jest właściwy ubiór. Kurtka przeciwdeszczowa, odpowiednie buty trekkingowe, które nie zamokną zbyt szybko i nie będą ślizgać się po kamieniach, pojemny, wygodny plecak, w którym zmieścimy potrzebny sprzęt – są to rzeczy, o których przede wszystkim należy pamiętać. Jeśli planujemy chodzić po górach kilka dni, bez schodzenia do żadnych miejscowości to zapewne założeniem jest, aby nocować w schroniskach górskich. Tak więc wyposażeniem podstawowym jest śpiwór i wszelkie kosmetyki. Poza tym musimy zaopatrzyć się w sporo gotówki, bowiem nocleg w schroniskach, a tym bardziej żywność tam serwowana często nie należą do najtańszych. Co ważne, jeśli decydujemy się na długi marsz po górach, nie możemy zapomnieć o małych, acz niezbędnych elementach wędrówki: kompasie, scyzoryku oraz czołówce lub latarce. Są to rzeczy niezbędne w górach. Do tego dochodzą zapałki oraz każde inne wyposażenie, którego używać można w sytuacjach krytycznych. Nie należy lekceważyć takiego sprzętu, bowiem może zdarzyć się tak, iż uratuje nam on życie.

Jakie kraje są najlepsze na wakacje? Najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi są południe i wschód. Dlaczego? Bowiem kuszą nas nieustanne słońce, ciepła lazurowa woda, palmy, biały piasek i przede wszystkim gwarancja dobrej pogody. Ludzie najchętniej wybierają kraje europejskie takie jak Włochy, Chorwację, kraje afrykańskie: Tunezję i Egipt a także bliski wschód czyli Turcja. Każdy chyba uwielbia kąpać się w promieniach słońca przeplatając to pluskami ciepłej morskiej fali. Są jednak ludzie wybierający zimne kraje takie jak Norwegia, Finlandia czy Grenlandia, są to zazwyczaj osoby kochające zimowe sporty lub interesujące się inną roślinnością, zwierzętami. Np w Finlandii można pooglądać renifery, co u nas jest prawie niemożliwe. Wybór miejsca na wczasy zależy jak widać wyłącznie z upodobań, niekoniecznie muszą to być pustynne i gorące kraje, są bowiem ludzie którzy wolą wybrać całkiem oddmienne.