Zaznacz stronę

Woda to źródło życia, ale aby mogła spełniać wszystkie swoje funkcje musi być przede wszystkim bardzo czysta. Tylko taka nadaje się do picia, tylko taka także sprawi, że mycie zębów czy naczyń będzie się odbywało bez zarazków i zanieczyszczeń. Często i z różnych przyczyn zdarza się, że woda, która powinna być zdatna do picia, zdatna nie jest. W takiej sytuacji trzeba sobie jakoś radzić, dlatego powstały specjalne urządzenia odpowiedzialne za dokładne oczyszczanie wody.

Są to ozonatory wody, służące do precyzyjnego usuwania z wody zanieczyszczeń, drobnoustrojów i niebezpiecznych związków. Ich działanie polega na tym, że na miejscu bezpośrednio podczas swojej pracy produkują ozon o właściwościach utleniających. To on przechodząc w postać czynnego tlenu powoduje znikanie wszystkich zanieczyszczeń, dzięki czemu woda staje się czysta. Woda wymieszana zostaje z ozonem i staje się nasycona. W takiej postaci trafia do zbiornika kontaktowego, gdzie zachodzi dezynfekcja. Produktem ubocznym jest tlen, a zatem jest to proces bezpieczny i nieszkodliwy. Trzeba go jednak przeprowadzać z rozsądkiem i stosując odpowiednie dawki ozonu, aby nie przekroczyć granicy bezpiecznej dla człowieka.

Ozonowanie wody dotyczy także basenów i pływalni. Tam gromadzi się mnóstwo bakterii, wirusów i innych niebezpiecznych mikroelementów, ponieważ to tam jest stały napływ ludzi. Oczywiście baseny muszą być dostosowywane do wymagań klienta, dlatego trzeba je oczyszczać. Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest chlorowanie, ale to właśnie ozonowanie jest najbardziej skuteczne. Ozonator wody dokładnie i precyzyjnie usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale też zapachy. To jego wielka zaleta, ponieważ po pierwsze – usuwa nieprzyjemne zapachy pozostające w wyniku korzystania z pływalni przez wiele osób, a po drugie – usuwa nieprzyjemny zapach chloru, który w wielu przypadkach był stosowany wcześniej jako środek odkażający.

Ten przykład obrazuje, o ile większe są zalety ozonatora w stosunku do chlorowania wody.
Przykładowo ozonowanie wody w basenach może się odbywać np. za pomocą urządzenia Korona L 20 Aquaswim, które stosuje nowoczesną technologię i jest przystosowany do pracy ciągłej. Ozon jest w niej wytwarzany przez ciche wyładowania koronowe i wykorzystuje napięcie 230 VAC. Jest ono wyposażone w liczniki czasu pracy, dzięki czemu można kontrolować jego działanie.

Nowoczesne ozonatory wody to bardzo efektywne urządzenia, które pozwalają pozbyć się z wody wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów i zanieczyszczeń, uzdatnić ją do picia albo, jak to jest w przypadku basenów, oczyścić, aby nie miała szkodliwego wpływu na skórę ciała.