Zaznacz stronę

Aktówka – jak wskazuje sama nazwa – przeznaczona jest na akta, a więc bardzo ważne dokumenty. Gdyby jednak zakres jej użycia był tak wąski, widywalibyśmy ją pewnie jedynie w sądach i kancelariach, w rękach prawników. Aktówka to niewątpliwie bardzo elegancki rodzaj torby, ale wykonywany zawód nie musi determinować tego, czy możemy sobie na nią pozwolić, czy nie.

Owszem, najczęściej spotkamy ją u panów pracujących w zawodach, które wymagają nienagannego, starannego wyglądu. Adwokat, akwizytor, doradca finansowy czy agent ubezpieczeniowy – można by wymieniać długo, a łączy ich to, że odpowiednia prezencja jest tu elementem pracy, dzięki niej wzbudzają zaufanie, co pomaga pozyskać klientów oraz godnie reprezentować firmę. Spójności w wyglądzie nadaje właśnie klasyczna, dobrze wykonana, skórzana aktówka.

Ale wygląd to nie wszystko. Aktówka to nie 10-tomowa encyklopedia kurząca się na półce w mieszkaniu, która ma tylko robić wrażanie, że jesteśmy oczytanymi ludźmi. Równie ważne jest to, by aktówka była użyteczna. Przydaje się zatem wszystkim osobom, które pracują z dokumentami, pismami wymagającymi bezpiecznego przechowywania i transportu.

Wciąż jednak obracamy się w kręgu zawodowym, a przecież była mowa o tym, że rodzaj wykonywanej pracy nie musi być najważniejszy przy wyborze męskiej teczki. To prawda. Zajęcia kierowcy, mechanika czy stolarza zupełnie nie wymagają formalnego wyglądu. Osoby o tych profesjach rzeczy niezbędne podczas wykonywania codziennych obowiązków z powodzeniem zapakują do plecaka czy płóciennej torby przewieszanej przez ramię. Jednak tego samego plecaka czy identycznej torby taki mężczyzna nie założy po pracy, jeśli preferuje elegancki styl. Każdy, kto na weekendowy wypad za miasto czy niedzielny spacer wybiera raczej spodnie z kantem niż dżinsy, skórzane półbuty niż adidasy, marynarkę, zamiast bluzy – może swój strój z powodzeniem uzupełnić o torbę inspirowaną aktówką.

Aktówki są ponadto odpowiednie do noszenia także innych rzeczy niż tylko dokumenty. Taki model teczki przyda się np. studentowi, który zawsze pod ręką musi mieć swój zeszyt z notatkami w formacie A4 oraz laptop. Tak cenne przedmioty wymagają dobrej ochrony, a zapewnić ją może właśnie solidna, sztywna teczka – aktówka.