Zaznacz stronę

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór odpowiedniego roweru górskiego jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Należy wiedzieć, jakie kwestie wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Opony

Jak wiadomo, rowery górskie są wyposażone przez producentów w opony terenowe. Warto wiedzieć, że ich cechą charakterystyczną jest większy bieżnik. Ponadto są szersze w porównaniu do opon przeznaczonych do jazdy po asfalcie. Należy zaznaczyć, że dzięki większej powierzchni na kontakt opony z podłożem, rower będzie nie tylko znacznie stabilniejszy na ewentualnych nierównościach, ale również zdecydowanie lepiej będzie trzymał się trasy na ostrzejszych zakrętach. Rekomendowane jest zweryfikowanie czy bieżnik na pewno prawidłowo będzie odprowadzał wodę i błoto spod kół.

Godny uwagi jest fakt, że klocki bieżnika ustawione są w taki sposób, by opona mogła praktycznie samoczynnie oczyszczać się z błota. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka poślizgów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jazda po terenie będzie związana z większym ryzykiem ewentualnego uszkodzenia opony. Ponadto ostre kamienie czy wystające korzenie mogą przyczynić się do złapania gumy, a w rezultacie upadku danej osoby. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie zatem postawienie na opony z ochroną przed ewentualnym przebiciem. 

Rama

Waga roweru jest bardzo ważnym czynnikiem uwzględnianym przez osoby, które fascynuje udział w różnego rodzaju wyścigach XC. Zdecydowana większość potencjalnych klientów nie bierze tego aspektu pod uwagę przy wyborze roweru. Należy mieć świadomość, że niska waga jednośladu będzie miała przełożenie na znacznie lepsze osiągi, a także większą wygodę w trakcie jazdy. Istotne znaczenie będzie miał materiał, a jakiego została wykonana rama. Warto w takiej sytuacji postawić na włókna węglowe, aluminium czy stal. 

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stalowe ramy w rowerach górskich są pewnego rodzaju rzadkością. Jest to spowodowane przede wszystkim ich wysoką ceną. Wspomniane wcześniej włókna węglowe są co prawda ultralekkie, ale najczęściej wymienianą wadą przez użytkowników jest ich cena. Godny uwagi jest fakt, że rowery na karbonowej ramie będą kosztowały znacznie więcej od odpowiednika wyposażonego w aluminiową ramę. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że aluminium jest najbardziej optymalnym materiałem dla rowerów górskich. Ponadto właściwie uzyskany materiał w najprostszym możliwym ujęciu umożliwi zachować równowagę między sztywnością, a niską masą. Nie można zapomnieć, aby rama cechowała się odpornością na przeciążenia.