Zaznacz stronę

Dla wielu Zakopane to baza wypadowa w góry. Inni mogą pół dnia wędrować z jednego końca Krupówek na drugi. Trzeba jednak wiedzieć, że to miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Warto o tym pamiętać w deszczowe dni, kiedy nie warto iść na szlaki lub kiedy najpopularniejsza ulica w mieście już się znudzi. Co warto zobaczyć w stolicy Tatr?

Zakopane kochają nie tylko miłośnicy Tatr

Do terytorium Polski należy zdecydowanie niewielka część Tatr. Nic dziwnego, że po Zakopanem w sezonie spacerują tłumy turystów, skoro w porównaniu do Słowaków, nie mają zbyt wiele miejsc do odwiedzenia, żeby podziwiać piękno gór. Można zrobić sobie bazę wypadową w pobliskich miejscowościach, ale tak naprawdę Zakopane jest najwygodniejsze pod względem komunikacyjnym. Z miejskiego dworca każdego dnia odchodzi transport na każdy początek szlaku. 

Nie trzeba jednak mieć w planach wędrówki po górskich ścieżkach, żeby chcieć przyjechać do tego pięknego miasta. Tak naprawdę każda pora roku jest dobra i podczas każdej pogody jest coś wartego zobaczenia.

Gdzie się wybrać, kiedy niebo jest bezchmurne?

W piękne dni z pewnością warto iść na szlak, ale co robić, jeśli nogi już zmęczone, albo nie lubisz lub nie możesz uprawiać długich, pieszych wędrówek?

  • kolejka na Kasprowy Wierch: piękne widoki gwarantowane. Będziesz w samym sercu polskich gór wysokich, gdzie panorama zapiera dech w piersiach. Warto kupić bilety wcześniej;
  • kolejka na Gubałówkę: niezapomniane widoki na całą panoramę polskich Tatr;
  • Krupówki: chociaż zna je każdy, i tak należy o nich wspomnieć. Najsłynniejsza ulica Zakopanego przekształcona w deptak z mnóstwem sklepów i restauracji. Jeśli nie lubimy tłumów, najlepiej iść tam bardzo wcześnie rano, kiedy jest jeszcze pusto;
  • Rówień Krupowa: ogromna łąka w samym centrum miasta z pięknym widokiem na góry. Można tu wypocząć na leżakach.

Co warto zobaczyć w niepogodę?

Kiedy słońce w Zakopanem nas nie rozpieszcza, a niebo jest za grubą warstwą chmur, warto przyjrzeć się bliżej samemu miastu. Ciekawe muzea i zabytki zaciekawią niejednego i skutecznie odciągną uwagę od deszczu.

  • Centrum Edukacji Przyrodniczej: dla miłośników fauny i flory. Ciekawe miejsce zwłaszcza dla młodszych;
  • Muzeum Oscypka: zna je każdy, ale trudno znaleźć prawdziwego. W Muzeum można dowiedzieć się, co sprawia, że są tak wyjątkowe;
  • Cmentarz na Pęksowym Brzyzku: tu spoczywają najwięksi Zakopiańczycy, ale nie tylko. Warto “odwiedzić” Kornela Makuszyńskiego czy Kazimierza Przerwę-Tetmajera. Wyjątkowo zdobione i wykonane płyty nagrobne na długo pozostaną w pamięci.

Nie sposób wymienić też niezliczoną ilość zabytkowych willi, kościołów i kapliczek, które tylko czekają na wędrowców spragnionych historii i chwil zadumy.

Czy chodzisz w góry i Zakopane jest tylko miejscem noclegowym, czy lubisz na nie patrzeć z dołu – pamiętaj o różnych innych miejscach wartych odwiedzenia w tym mieście.